TÜRKİYE İLAÇ VE TIBBİ CİHAZ KURUMU (TİTCK)

Renkli Reçete Sistemi

GENEL

Kırmızı ve Yeşil Reçetelerin elektronik ortamda yazılmasına, takibine ve kontrolüne imkan sağlayan Renkli Reçete Sistemine dair test ve pilot aşamaları tamamlanmış olup 17 Mart 2017 itibari ile tüm Türkiye’de kullanıma açılmıştır.

Bu tarihten itibaren HBYS ve AHBS entegrasyonu olan sağlık hizmet sunucularının Renkli Reçete Sistemi üzerinden uyuşturucu madde ve müstahzarları (Kırmızı ve yeşil reçeteli ilaçlar) ile psikotrop madde ve müstahzarları için elektronik reçete düzenlenmesi gerekmektedir.

Renkli reçete sistemi ile HBYS/AHBS entegrasyonu henüz kurulamamış sağlık hizmet sunucularında eski uygulama aynen devam edecektir.

Mor ve Turuncu reçeteli ilaçlar henüz sisteme aktarılmamıştır.Sisteme aktarım işlemi tamamlanınca ayrıca duyuru yapılacaktır.

Renkli Reçete web servislerinin kullanım Kılavuzu hazırlanarak https://renklirecete.saglik.gov.tr adresinde yayımlanmıştır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Sıkça Sorulan Sorular

 • 1- Renkli Reçete Sistemi nedir?

  Renkli Reçete Sistemi ilk fazda yeşil ve kırmızı reçeteye tabi ilaçların elektronik ortamda yazılmasını sağlayan sistemdir.

 • 2- Eczacıyım sisteme nasıl giriş yapacağım?

  Video için tıklayınız.

 • 3- Doktorum sisteme nasıl giriş yapacağım?

  Video için tıklayınız.

 • 4- E-imzam çalışmıyor.

  Video için tıklayınız.

 • 5- Tescil numarası ile doktor bulunamıyor.

  Doktor arama bölümünün yanında bulunan mavi butonu tıklayınız açılan ekranda tescil numarası ile arama yaptırarak doktor bilgi bankasından bulunan kaydı ekleyiniz.

 • 6- İl sağlık Müdürlüğü kullanıcı şifremi nasıl alabilirim.

  renkli.recete@titck.gov.tr adresine başvurarak alabilirsiniz.

 • 7- Matbu reçeteyi eczanede sisteme nasıl kaydedeceğim.

  Video için tıklayınız.

 • 8- E-imza sertifikam görünmüyor.

  Google Chrome tarayıcısı üzerinden sisteme giriş yapınız. E-imzayı görmemesi halinde imzacı yazılımını tekrar çalıştırınız.

 • 9- Raporu ilaç girişi yaparken etkin madde bulunamadı uyarısı veriyor.

  İlaçlar ATC kodu veya Latince isimi ile aratıldığında bulunmaktadır.

 • 10- Mor ve Turuncu reçeteler sistemde var mı?

  Mor ve Turuncu reçeteli ilaçlar henüz sisteme aktarılmamıştır.Sisteme aktarım işlemi tamamlanınca ayrıca duyuru yapılacaktır.

 • 11- Özel muayenehaneden yazılan renkli reçeteleri sisteme giremiyoruz.

  Tesis ve doktor bilgisi ekleme modülü aktif hale getirilmiştir. Modül üzerinden tesis ve doktor bilgilerini ekleyebilirsiniz.

 • 12- Hastanelerden yazılan renkli reçeteleri meduladan yazılan e-reçeteleri renkli reçete ekranından sorgulayıp çağıramıyoruz.

  Meduladan e-reçete olarak yazılan reçeteler sistemimiz tarafından e-reçete olarak kabul edilmemektedir. Renkli Reçete Sistemi e-reçete kodu 8 hanelidir. HBYS ve AHBS sisteminde entegre olmayan hekimler önceden olduğu gibi matbu reçete yazmaya devam edeceklerdir.

 • 13- Hastanelerden manuel yazılan renkli reçeteleri sisteme kaydederken bazı doktorların kayıtlarına ulaşamıyoruz.

  Doktor ekleme modülü devreye alınmıştır. Doktor bilgilerini ekleyebilirsiniz.

 • 14- Hastaneler Renkli Reçete uygulamasından haberdar değildir.

  Renkli Reçete sistemi pilot uygulama sonrası ülke geneline açılmıştır. Sistem hakkında ayrıntılı bilgiler www.titck.gov.tr adresinde bulunmaktadır. 81 İl Valiliğimize TEB, Türk Tabibler Birliğine, 14/03/2017 tarihli ve 2017-1 sayılı Genelgemiz gönderilmişitr.Genelge için tıklayınız

 • 15- Reçetelerin bazılarını manuel kayıt yaptığımızda elden satış olarak gösteriyor.

  Konuyla ilgili düzeltme en kısa sürede yapılacaktır.

 • 16- Hastaya medula sistemi üzerinden verilen e-raporu renkli reçete ekranınna kayıt yapmak isteğine bazı etken maddelere ve doktor kayıtlarına ulaşamıyoruz

  Doktor ekleme modülü devreye alınmıştır. Doktor bilgilerini ekleyebilirsiniz. Etkin maddeler için ATC kodu veya etkin maddelerin latince isimleriyle sorgulama yapabilirsiniz.

İletişim

Renkli Reçete Sistemi ile ilgili sorunlarınızı renkli.recete@titck.gov.tr adresine iletebilirsiniz. Renkli Reçete yardım masasına +90(312) 218 34 50/53 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz.