TÜRKİYE İLAÇ VE TIBBİ CİHAZ KURUMU (TİTCK)

DSÖ 67. BÖLGE KOMİTE TOPLANTISIDünya Sağlık Örgütü 67. Bölge Komite Toplantısı Macaristan'ın Budapeşte kentinde gerçekleştirildi. DSÖ Avrupa Bölgesi Yürütme Kurulu Üyesi Dr. Hakkı Gürsöz’ün de katıldığı toplantıda Türk Heyetine Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Eyüp Gümüş başkanlık etti. Toplantının gündeminde ise BM Sürdürülebilir Kalkınma Gündemi 2030'un sağlık hedeflerinin, DSÖ Avrupa Bölgesi politikaları ile uyumlaştırılması başta olmak üzere sağlıkla ilgili pek çok konu yer aldı.

Dr. Hakkı Gürsöz’ün Türkiye adına söz aldığı oturumda ilaca erişim konusu gündeme geldi. Gürsöz, adil bir fiyatlandırma konusunda işbirliğine ihtiyaç olduğunu söyledi. DSÖ’nün tıpkı antibiyotik direnci konusunda olduğu gibi bu konuyu da yoğun bir şekilde ele alarak ülkeleri asiste etmesi gerektiğini belirtti. Toplantıda üye ülkeler kaliteli, güvenli, etkili aynı zamanda da makul fiyatlı ilaca erişim vurgusu yaptı.

Komite Toplantısı sırasında Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Recep Akdağ, Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Eyüp Gümüş ve TİTCK Başkanı Dr. Hakkı Gürsöz, Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü Tedros Adhanom ile bir görüşme gerçekleştirdi. Görüşmede özellikle başta Arakan olmak üzere dünyada insani yardıma ihtiyaç duyulan yerler için Türkiye'nin yardıma hazır olduğunun altı çizildi...

Medya