TÜRKİYE İLAÇ VE TIBBİ CİHAZ KURUMU (TİTCK)

HER BAĞIŞ YENİ BİR HAYATTIR: HAZIR MISINIZ?

Sağlık Bakanlığımız ve Türkiye Organ Nakli Vakfı tarafından “3 -9 Kasım Organ Bağışı Haftası” nedeniyle “Her Bağış Yeni Bir Hayattır” temalı bir etkinlik düzenlendi. Ankara ATO Congresium’da yapılan programa Sağlık Bakanımız Dr. Mehmet Müezzinoğlu, Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, TBMM Sağlık Komisyonu Başkanı Necdet Ünüvar, Sağlık Bakan Yardımcısı Agah Kafkas, Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü İrfan Şencan,Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Başkanı Dr.Saim Kerman,TİTCK Personeli ve çok sayıda vatandaş katıldı.

 

Sağlık Bakanımız Dr. Mehmet Müezzinoğlu, bugün itibariyle 24 bin kişinin organ nakli beklediğinin bilgisini vererek, vatandaşların organ nakli hakkında daha fazla bilgiye sahip olmaları için var güçleri ile çalıştıklarını söyledi. Bakanımız Dr. Müezzinoğlu, şöyle devam etti: “Şüphesiz bunu başarmamız için başta medyamız olmak üzere sivil toplum kuruluşları, kanaat önderlerini ve ilgili bütün kesimlerini daha fazla sorumluluk üstlenmesi gerekmekte. İnsanımızın cesaretlendirilmesi, algılarının doğru zemine çekilmesi toplumda organ nakli ve bağışı konusundaki farkındalığın artırılması ile ancak başarılı olabiliriz.”

 

Bütün imkânlarımızı seferber ediyoruz

 

Organ bağışında beklenen orana ulaşmak için bütün imkânların seferber edildiğini ifade eden Bakanımız Dr. Müezzinoğlu, “Bakanlığımızca ruhsatlandırılmış tam donanımlı 111 nakil merkezi bulunuyor. Bu merkezlerde dünya çapında deneyime sahip, tecrübeli ekipler görev yapıyor. Transplantasyonlarda, yüzde 96’lara varan sağ kalım oranı ile çağdaş ülkelerle eşdeğer başarıda organ nakilleri gerçekleştiriyoruz” diye konuştu. Özellikle kadavradan nakil konusundan vatandaşların daha fazla hassasiyet göstermelerini isteyen Bakanımız Dr. Müezzinoğlu, “Bakanlık olarak kadavra donör sayısını artırmak öncelikli hedeflerimiz arasındadır. Bugün itibariyle organ nakli bekleyen 24 bin insanımız bulunmaktadır. Vatandaşlarımızın konu hakkında daha fazla bilgiye sahip olması için var gücümüzle çalışıyoruz” dedi.

 


Program sonunda kurum başkanımız Dr.Saim Kerman organ bağış standında organlarını bağışlayarak organ bağış kartını aldı.

 

Sağlık Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu, Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez başta olmak üzere yakınlarının organlarını bağışlayan ailelere plaket verdi.

Medya