TÜRKİYE İLAÇ VE TIBBİ CİHAZ KURUMU (TİTCK)

İLAÇ TAKİP SİSTEMİ CEP UYGULAMASI HİZMETİNİ MÜSTEŞAR YARDIMCIMIZ DR.EKREM ATBAKAN TANITTI

İTS MOBİL UYGULAMA 

 

Halk sağlığını korumak amacı ile Türkiye sınırları içerisine giren her ilacın takibinin yapıldığı İlaç Takip Sistemi’nin Mobil Uygulaması olan İTS Mobil yayına alındı. 

Bu uygulama sayesinde vatandaş artık aldığı ilacı istediği an sorgulayarak ilacın durumu hakkında bilgi edinebilecektir. 
Uygulama ile vatandaş, sahte, piyasadan toplatılmış veya son kullanma tarihi geçmiş ilaçlardan haberdar olacaktır.
 İlaç Takip Sistemi Mobil Uygulaması Sağlık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Dr.Ekrem Atbakan tarafından basın mensupları aracılığıyla kamuoyuna tanıtıldı.

 

İTS Mobil sahte ilaçtan koruma sağlar

Hasta, temin ettiği ilacı İTS Mobil uygulamasını kullanarak sorgulayabilir, ilacın Sağlık Bakanlığı'nda kayıtlı olup olmadığı bilgisine istediği an ulaşabilir.

İTS Mobil toplatılan ilaçlar hakkında bilgi verir

Hasta, kullandığı ilaç hakkında herhangi bir sebepten ötürü (kalite sorunları, yeni yan etkisi tespiti vb.) toplatılma kararı olup olmadığı bilgisine İTS Mobil üzerinden ulaşabilmektedir.

İTS Mobil son kullanma tarihi geçmiş ilaç kullanımını engeller

İTS Mobil'den kullanılan ilacın son kullanma tarihi bilgisine kolayca ulaşılır. Bu sayede günü geçmiş ilaç kullanımından dolayı oluşabilecek muhtemel problemlerin önüne geçilmektedir.

İTS Mobil nasıl çalışır?

İTS Mobil uygulama ile herhangi bir ilacı sorgulamak için, ilacın üzerindeki datamatrix Kamera ile tarama özelliğinden kameraya okutularak veya Elle sorgulama özelliğinden barkod numarası ve seri numarası girilerek yapılabilir. İTS Mobil uygulamasının ilaç durumunu gösterebilmesi için cihazın internet bağlantısının olması gerekmektedir.

 
 
 

İTS Mobil Uygulama

 

İTS Mobil Uygulamasının Iphone ve Ipad uygulamaları Apple Store üzerinden, Android uygulamaları ise Google Market üzerinden ücretsiz olarak indirilebilir.

 
 
 
 
 

 

Medya