2006 yılında hazırlık çalışmaları yapılan ve 2007 yılı sonunda Ulusal Bilgi Bankası (UBB) adıyla aktif olarak işlem yapılmaya başlanan ve ilerleyen süreçte Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Ulusal Bilgi Bankası (TİTUBB) adıyla devam eden bir kayıt sistemidir. 2008 yılı Sağlık Uygulama Tebliğine konulan bir madde ile SGK geri ödeme kapsamına giren tıbbi cihazlar için kayıt zorunluluğu getirilmiş ve sisteme kaydı bulunmayanların bedellerinin ödenmeyeceği bildirmiştir.

2009 yılı itibari ile Sağlık Bakanlığı ve Kamu İhale Kurumunca TİTUBB’da onaylı kayıtları bulunan malzemeler için ayrıca bir evrak istenmemesi ve alınacak ürünler için “TİTUBB kayıt bildirim işlemleri tamamlanmıştır" ibareli çıktıların yeterli bulunması yönündeki duyurular ile ürün kayıydı oluşturmanın önemi artmıştır.

TİTUBB da yapılan işlemler:

 • Tıbbi Cihaz Firma Kayıt Süreci

  TİTUBB’a girilen firma bilgilerinin kontrol edilerek, eksiklik bulunmuyorsa onaylanması ya da herhangi bir eksik bulunması halinde firma kayıt bildirim işleminin reddedilmesi.

 • Tıbbi Cihaz Belge Kayıt Süreci

  TİTUBB’a girilen bilgilerin kontrol edilerek, eksiklik bulunmuyorsa onaylanması ya da herhangi bir eksik bulunması halinde kayıt bildirim işleminin reddedilmesi.

 • Tıbbi Cihaz Ürün Kayıt Süreci

  Sistemde ürün kayıt formuna girilen bilgilerin ürüne ait belgelerin içerdiği bilgilerle uyumlu olup olmadığı ile ürünlerin tıbbi cihaz yönetmeliklerinde belirtilen gereklilikleri sağlayıp sağlamadığı kontrol edilerek uygun olması halinde kayıt bildirim işleminin onaylanması ya da hata bulunması halinde kayıt bildirim işleminin reddedilmesi.

 • Tıbbi Cihaz Serbest Satış Sertifikası Düzenlenmesi Süreci

  TİTUBB ekranından ürünlerin sistemde kayıtlı olup olmadığının sorgulanması sonucunda, uygunsa tahakkuk oluşturulması ve paranın ödenmesi durumunda belge düzenlenmesi ve firmaya gönderilmesi.

Titubb kayıt bildirim işlemleri hakkında ayrıntılı bilgi ve tanıtım videoları ve yardım masasına titubb.titck.gov.tr web adresine link verilerek ulaşımı sağlanabilir.

Titubb kaynaklı sorular için Çağrı Merkezi numarası: 0(312) 218 33 33