isitme-cihazlarinizi-alirken-dikkat-ediniz-27122018173815


Son günlerde televizyon ve internet üzerinden tüketiciyi aldatıcı, yanıltıcı tanıtımlarla ses yükseltici adı altında işitme cihazı satıldığı tespit edilmiştir. İşitme sorunu yaşayan hastalarımızın tecrübe ve bilgi noksanlıkları istismar edilerek aynı zamanda sağlıkları hiçe sayılarak, doğrudan satış ve online olarak ses yükselticisi adı altında işitme cihazı satışı yapıldığı, kurumumuza gelen şikâyetlerden de anlaşılmaktadır.

 

İşitme cihazı kullanması öngörülen her hastanın, işitme kaybı farklıdır. İşitme kaybı hafif, orta ve ileri derecede olabilir. Bu nedenlerle her bir hastanın işitme kaybına göre uygulanacak işitme cihazının tespit edilerek, odyoloji eğitim almış personeller tarafından hassasiyetle uygulanması gerekmektedir.

 

Yanıltıcı tanıtımlarla her hastaya, özel durumlarına bakılmaksızın ses yükseltici cihazları işitme cihazı gibi pazarlayan art niyetli kişi ve kanallara itibar edilmemelidir.

 

Hastalarımızın işitme cihazlarını doktor tavsiyesi ile mutlaka ruhsatlandırılmış merkezlerden almaları; televizyon veya internetten satış yapan firmalardan kesinlikle almamaları önem arz etmektedir.