17.12.2023 - Kozmetik Ürünler Dairesi Başkanlığı

08.05.2023 tarihli 32184 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanmış  Kozmetik Ürünler Yönetmeliği kapsamında kozmetik sektörü paydaşlarına yol göstermek amacıyla bazı kılavuzlar değiştirilmiş ve yenilenmiştir. Değişen ve yenilenen kılavuzlar aşağıda yer almakta olup güncel tüm Yönetmelik ve kılavuzlara https://www.titck.gov.tr/faaliyetalanlari/kozmetik/kozmetik-mevzuati adresinden ulaşabilirsiniz.


Ayrıca aynı sayfaya Kozmetik Ürünler Yönetmeliği ve Ekleri de pdf  formatında eklenmiştir.


 


-              Kozmetik Ürünlerin İstenmeyen Etkilerinin/Ciddi İstenmeyen Etkilerinin Bildirimine İlişkin Kılavuz güncellenmiştir.


-              Kozmetik Faaliyetleri Elektronik İşlem Süreçlerine İlişkin Kılavuz güncellenmiştir.


-              Kozmetik Ürün Bilgi Dosyasının İçermesi Gerekenlere İlişkin Kılavuz, Kozmetik Ürünlerde Güvenlilik Değerlendirmesi ve Güvenlilik Değerlendiricisi Hakkında Kılavuz ve Kozmetik Müesseselerinde Görev Alan Sorumlu Teknik Elemanlara İlişkin Kılavuz kaldırılmış olup birleştirilerek Kozmetik Ürün Bilgi Dosyasına Sorumlu Teknik Elemana Ürün Güvenlilik Değerlendiricisine Ve Eğitimine İlişkin Kılavuz yayınlanmıştır.


-              Kozmetik Ürün İhracat Sertifikası Düzenlenmesine İlişkin Kılavuz kaldırılmıştır.


-              Kozmetik Ürünlerin Analizlerine İlişkin Kılavuz güncellenmiştir.


-              Kozmetik Ürün Üreticisi, Tüketicisi, Hizmet Sunulan Müessese ve Profesyonel Ürünleri Uygulayan Profesyonel Kişiler İçin Bilgilendirme Kılavuzu kaldırılmış olup Kozmetik Ürün Sorumlu Kişisi ve Nihai Kullanıcılar İçin Bilgilendirme Kılavuzu yayınlanmıştır.


Bilgilerinize.